5قدم تا خلاقیت

5قدم تا خلاقیت

5قدم تا خلاقیت

 

 

شما یک فرد خلاقید!
من از کجا میدانم؟ به این دلیل که شما یک انسان با یک مغز هستید، مغزی که میتواند تصور کند، قادر است به یک ایده ی جدید فکر ، و یک مسئله ی جدید را حل کند.
خلاقیت یک استعداد درونی است، و با تمرین شما میتوانید این عضله ی ذهنی را تقویت کنید.
با گذشت زمان همین طور که مسن تر میشوید، استفاده از تصوراتتان را متوقف کرده و شروع به تفکر بر اساس تجربیات میکنید و به این ترتیب کم کم کانال های خلاقیقت خود را میبندید.
گاهی اوقات به دلیل برخورد های اجتماع، عده ای به ما میگویند که ایده های ما احمقانه اند و یا کار نمیکنند. به ما القاء شده که خلاق نیستیم و به این دلیل، ما خالق زندگی خود بودن را متوقف کرده ایم. ما از تصور فرصت های بهتر و جدید تر وعملی کردن آن ها دست کشیده ایم.
شما میتوانید زندگیان را بسازید، اگر میخواهید امتحان کنید به شما خواهیم گفت چگونه:
1. عادات و تفکر روزانه تان را تغییر دهید
دشمن یک زندگی خلاقانه یک زندگی بی فکر و بدون تغییر است. یعنی زمانی که ما دیگر به دنبال تصمیم گیری های جذاب نرفته و برای ارتقای مهارت های حل مشکلمان خود را دگیر چالش های سالم نمیکنیم.
مهم است که عادات و یک روش معمول داشته باشیم تا اراده مان را برای مسائل مهم تر حفظ کنیم اما همچنین مهم است که گامی برای افزایش تفکر واگرا برداریم.
تفکر واگرا یک روش یا فرایند تفکر است که برای تولید راه حل های خلاقانه و یا جست و جو در راه حل های ممکن مورد استفاده قرار میگیرد. (برای آشنایی بیشتر با تفکر واگرا، اینجا و اینجا را کلیک کنید)
چطور میتوانید خود را مجبور کنید که کارهای همیشگیتان را متفاوت انجام دهید؟

2. یک پروژه خلاقانه را شروع کنید
یک پروژه خلاقانه ایجاد کنید تا در آن بتوانید خود هنریتان را نشان دهید. نیازی نیست که یک شاهکار خلق کنید تنها باید با فرایند خلاقیتتان بیشتر آشنا شده و احساس پشت این خلاقیت را تجربه کنید و درگیر آنها شوید.
علوم اعصاب نشان داده که مغز ما انعطاف پذیر است و اضافه کردن عادات خلاقانه به زندگیمان به گذرگاه های عصبیمان کمک کند که خلاقانه تر بیندیشند.
به گفته مقاله ایالت ” به منظور تفکر خلاقانه شما باید مسیرهای عصبی جدید ایجاد کرده و شیوه ی قدیمی تفکر وابسته به تجربه را کنار بگذارید” .

3. ذهنیت رشد _ خلاقیت را متوقف نکنید
خلاقیت یک فرایند جسورانه است. ممکن است شما ایده هایی داشته باشید که چندان خوب نباشند اما این تنها بخشی از زندگی خلاقانه است. مسئله مهم این است که خلاقیت خود را به این دلیل سرکوب نکنید.
به روند خلاقیت خود دقت کرده و در طول راه یادگیری را فراموش نکنید.

4. مقایسه نکنید _ فقط خودتان باشید
بسیاری از مردم خلاقیت خود را تنها به دلیل مقایسه سرکوب میکنند. ما مردمی را میبینیم که هنر فوق العاده ای را خلق میکنند و به این موضوع فکر نمیکنیم که نباید تلاش کنیم شبیه آنها شده و درقالبی قرار بگیریم که مناسب سبک خلاقیت ما نیست. اگر ما تلاش و وقتمان را صرف تبدیل شدن به شخص دیگر و یا جای گرفتن در الگوی دیگران کنیم در واقع مسیر خلاقیتمان را مسدود کرده ایم.
مهم این است که با وجود ترس از افکار دیگران آنچه که در درون دارید ابراز کنید.

5. دریافت بصری_ایده هایتان را طراحی کنید
برخی افراد بیشتر از لغات تاثیر میپذیرند و برخی بیشتر از تصاویر. یک از راه های توسعه مهارت های تجسمی بیان ایده از طریق طراحی است. لازم نیست که برای انجام این کار یک هنرمند باشید. میتوانید تنها اشکال ساده ای که نظر شما را جلب میکند بکشید.
دن روم در روزنامه گاردین توضیح میدهد که: ” برای این که به مردم کمک کنم تا بر این عدم اعتماد به نفس غلبه کنند شیوه تفکر بصری را به چها مرحله جداگانه تقسیم کردم: جست و جو، دیدن، تصور و نشان دادن. که هر بخش قسمت خاصی از استعداد های بصری ما را تحریک میکند.”

زندگیتان را بسازید
یک زندگی خلاقانه در باره ی تجربه ها و یادگیری از آن هاست. درباره ی استفاده از تخیل و دیدن امکانات جدید. برخیزید و روزی را که میخواهید داشته باشید را خلق کنید و سلامت و نشاطی را که دوست دارید تجربه کنید بسازید.
شما خلاق هستید اگر تصمیم بگیرید که خلاقانه زندگی کنید.

 

 

پایان مقاله ی ” 5قدم تا خلاقیت ” ./

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۹

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *