10 گام تا سخنرانی موفق

10 گام تا سخنرانی موفق

10 گام تا سخنرانی موفق

 

احساس کمی اضطراب قبل از انجام سخنرانی طبیعی و حتی مفید است، اما اضطراب بیش از حد می تواند مضر باشد. در زیر، ۱۰ نکته اثبات شده بیان شده که با آن ها می توانید دلهره تان را کنترل کنید و ارائه ی بهتری داشته باشید:

۱- موضوع و مطالب ارائه تان را خوب بدانید. موضوعی را انتخاب کنید که آن علاقه دارید و درباره ی آن اطلاعات بیشتری کسب کنید تا در سخنرانی تان ارائه کنید. از شوخی، داستان های شخصی و زبان محاوره ای استفاده کنید – با این روش کمتر فراموش می کنید چه می خواستید بگویید.

۲-تمرین، تمرین، تمرین! با تمامی تجهیزاتی که قرار است ارائه ی خود را انجام دهید، با صدای بلند سخنرانی تان را تمرین کنید. هر جا لازم بود اصلاحات لازم را انجام دهید. تمرین کنید تا بتوانید لحظه های بین صحبت ها و نفس کشیدن خود را کنترل کنید. با تایمر تمرین کنید و برای اتفاق های غیر قابل پیش بینی زمان کنار بگذارید.

۳- مخاطب خود را بشناسید. با برخی از مخاطبان خود در هنگام ورود سلام و احوالپرسی کنید. صحبت کردن برای گروه دوستان راحت تر از غریبه هاست.

۴-با محل سخنرانی آشنا شوید. زودتر به محل سخنرانی بروید، در محل سخنرانی گشتی بزنید و با استفاده از میکروفون و تجهیزات تصویری مقداری تمرین کنید.

۵-راحت باشید. با مخاطب قرار دادن شرکت کنندگان شروع کنید. این گونه برای خود زمان می خرید و اعصابتان را آرام می کنید. چند لحظه صبر کنید، لبخند بزنید و قبل از اینکه چیزی بگویید تا سه بشمرید (هزار و یک، هزار و دو، هزار و سه، چند لحظه صبر کنید، شروع کنید). انرژی اضطراب را به اشتیاق برای سخنرانی تبدیل کنید.

۶-خودتان را در حال سخنرانی کردن تصور کنید. خودتان را در حال سخنرانی تصور کنید در حالی که صدایتان بلند و رسا، واضح و با اعتماد به نفس است. شرکت کنندگان را تصور کنید که برایتان دست می زنند. این کار باعث افزایش اعتماد به نفستان می شود.

۷-به خاطر داشته باشید که مردم می خواهند شما موفق شوید. شرکت کنندگان می خواهند شما جذاب، با انرژی، با اطلاعات و جالب باشید. آن ها مشوقتان هستند.

۸-معذرت خواهی نکنید. برای اضطراب خود یا مشکلات عذر خواهی نکنید. احتمالا مخاطبان حتی متوجه آن هم نشده اند.

۹-بر روی پیام تمرکز کنید. توجهتان را به جای اضطراب خوتان  روی پیام و مخاطبانتان متمرکز کنید.

۱۰-تجربه به دست آورید. در واقع، سخنرانی تان معرفی کننده شما به عنوان یک متخصص و یک شخص است. تجربه اعتماد به نفس می آورد که کلید سخنرانی موثر است.

 

پایان مقاله ی ” 10 گام تا سخنرانی موفق”./

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *