چرا گاهی تلاش برای موفقیت جواب نمی دهد

چرا گاهی تلاش برای موفقیت جواب نمی دهد

چرا گاهی تلاش برای موفقیت جواب نمی دهد

 

مطمئنا شما هم خواسته هایی داشته اید و برای رسیدن به آن کارهایی از جمله هدف گذاری، برنامه ریزی، تلاش برای موفقیت و غیره انجام داده اید. اما ممکن است با همه این کارها نتیجه ای که می خواستید را نگرفته باشید.

در آموزش های قبلی تا حدودی به این مسائل پرداخته ایم ولی این بار می خواهیم به مبحث تلاش بپردازیم و به این سوال جواب دهیم که چرا گاهی تلاش برای موفقیت و هدف جواب نمی دهد و در ادامه به ۳ دلیل مهم می پردازیم که باعث می شود تلاش های ما اثربخش نباشد و جواب ندهد که اگر آنها را بشناسید و رفعشان کنید، تلاش هایتان به نتیجه های خوب منجر می شود.


۱- باورهای ما روی تلاش ما تاثیر می گذارد

اولین دلیل که چرا گاهی تلاش برای موفقیت و هدف جواب نمی دهد، باورهای ما است، باورهای ما بسیار قدرتمندند و می توانند تاثیر مستقیم روی تلاش های ما داشته باشند.

نوشیدن چای قبل از خواب باعث بی خوابی می شود ولی افراد زیادی هستند که اگر قبل از خواب چای ننوشند، نمی توانند بخوابند و یا شاید با افرادی برخورد داشته اید که می گویند، من آب هم که می خورم چاق می شوم، نوشیدن آب باعث لاغری می شود نه چاقی ولی برای این افراد عکس عمل می کند، زیرا باور دارند که هر کاری هم انجام دهند باز چاق می شوند.

پس باورهای ما می تواند روی همه چیز تاثیر بگذارد حتی علم فیزیک را زیر سوال ببرد.


شک و تردید

اگر ما نسبت به یک چیزی و یا حتی خواسته و هدف، شک و تردید داشته باشیم و اینکه مطمئن نباشیم می توانیم به آن برسیم، این شک، تردید و عدم اطمینان اجازه نمی دهد که تلاش های ما قدرت لازم را داشته باشد و به موفقیت ختم شود.

فرض کنید که می خواهید به یک کیسه بوکس مشت بکوبید؛

در حالت اول مشتتان را گره می کنید و محکم به کیسه بوکس می کوبید، یعنی مشتتان شل است ولی ضربه تان محکم. در این حالت ممکن است حتی انگشتتان و یا مچ دستتان آسیب ببیند و کیسه بوکس هم از جایش تکان نخورد.

در حالت دوم مشتتان را گره می کنید و تمام قدرتتان را در آن جمع می کنید و بعد ضربه محکم تری به کیسه بوکس می زنید، یعنی مشتتان سفت است و ضربه تان هم از اولی محکم تر. در این حالت ممکن است کیسه بوکس به سقف بچسبد و نه انگشتانتان و نه مچ دستتان کوچک ترین آسیبی نبیند.

در هر دو حالت شما یک کار را انجام دادید، یعنی مشتتان را گره کردید و محکم به کیسه بوکس ضربه زدید، اما نتیجه کاملا متفاوت بود، در حالت اول ممکن است کیسه بوکس از جایش تکان نخورد و دستتان هم آسیب ببیند ولی در حالت دوم با اینکه ضربه شدیدتر بود، کیسه بوکس به سقف چسبید ولی دست شما کوچک ترین آسیبی نمی بیند.

تلاش برای موفقیت و دستیابی به هدف هم همینطور است، بین تلاش با ایمان و تلاش با شک و تردید تفاوت بسیار زیادی وجود دارد. پس یکی از مواردی که باید بررسی کنید باورهایتان است چون روی تلاش هایتان تاثیر مستقیم می گذارد، اگر باورهای درست و حمایت کننده ای داشته باشید، کارها و تلاش هایی که انجام می دهید همه تاثیر گذار خواهند بود ولی اگر باورهای شما محدودکننده باشند و از تلاش و کارهای شما حمایت نکنند، می توانند تلاش های شما را تحت تاثیر قرار دهند.


۲- جنس تلاش های ما

دومین دلیل که چرا گاهی تلاش برای موفقیت و هدف جواب نمی دهد، جنس تلاش های ماست، جنس تلاش های ما می تواند یکی از مهمترین دلایل نرسیدن یا رسیدن به موفقیت و هدف هایمان باشد.

قیمت تقریبی طلا نقره و آهن

– قیمت تقریبی یک کیلو آهن حدود ۲ هزار تومان است.
– قیمت تقریبی یک کیلو نقره حدود ۲ میلیون تومان است.
– قیمت تقریبی یک کیلو طلا بیشتر از ۱۰۰ میلیون تومان است.

وزن هر سه آنها یک کیلو گرم است ولی از لحاظ ارزش کاملا متفاوت هستند یعنی:
– ارزش یک کیلو گرم نقره، تقریبا ۱۰۰۰ برابر یک کیلو آهن است.
– ارزش یک کیلو گرم طلا بیش از ۵۰ هزار برابر یک کیلو گرم آهن است.

یعنی مقدار آنها می تواند به یک اندازه باشد ولی تفاوت ارزششان، زمین تا آسمان است.

این در مورد تلاش و انجام کارها هم صدق می کند، بعضی کارها بی ارزش و یا کم ارزش اند و هر چقدر هم که انجام دهید تاثیر چندانی در موفقیت و رسیدن به اهدافتان نخواهند داشت. همه کارمندان و کارگران حقوق بگیر هستند و در بیشتر مواقع میزان دستمزد آنها بر اساس ساعت محاسبه می شود نه بر اساس است ارزش کار آنها. حتی ممکن است آنها بیشتر و یا چند برابر صاحب کار خود تلاش کنند ولی درآمد چندانی نداشته باشند.

خیلی ها برای خودشان هدف تعیین می کنند و هر کاری می کنند تا به هدفشان برسند، از خواب، خوراک، تفریح و موارد دیگر می زنند تا تفاوت ایجاد کنند ولی غافل از اینکه هیچ کدام از کارهایشان ارزشمند نیست و یا کم ارزش اند و در نهایت تفاوت چندانی در اوضاع آنها ایجاد نمی کند.

پس خیلی مهم است که کارهایتان را اولویت بندی کنید و کارهایی را انجام دهید که بالاترین ارزش را دارند و مستقیما به نتیجه و رسیدن به هدف منجر می شوند، کارهایی از جنس طلا انجام دهید حتی اگر سخت باشد، یک کار از جنس طلا هزاران برابر کارهای از جنس آنها ارزش دارد.


۳- کافی نبودن تلاش

سومین دلیلی که چرا گاهی تلاش برای موفقیت و هدف جواب نمی دهد، کافی نبودن تلاش است. خیلی ها کتاب می خرند، سمینار و کلاس شرکت می کنند، مشاوره می گیرند تا تغییری در اوضاع به وجود آورند، اما تمرینات و موارد خواسته شده را به اندازه کافی انجام نمی دهند، با یکی دوبار انجام دادن نتیجه حاصل نمی شود.

موفقیت حاصل اثر تجمعی است یا همان اثر مرکب، یعنی هر کاری که انجام می دهیم با کارهای قبلی ترکیب شده و کم کم تاثیر و تغییر مشاهده می شود. حتی اگر کارهایی از جنس طلا هم انجام می دهید باید تعداد آنها زیاد باشد تا تاثیر لازم را بگذارد.

چه میزان تلاش برای موفقیت لازم است؟

کارهایی که ما انجام می دهیم رابطه مستقیم با نتیجه دارد، اگر دارید نتیجه می گیرید، یعنی به اندازه کافی دارید کارهای با ارزش انجام می دهید، ولی اگر هر چقدر هم که تلاش می کنید ولی نتیجه ای که می خواهید حاصل نمی شود، یعنی اینکه یک جای کار می لنگد. یا کارهایی که دارید انجام می دهید ارزشمند نیستند یا کم ارزش اند و یا ارتباط مستقیمی با نتیجه ندارند و یا حتی ممکن است به اندازه کافی انجام نمی دهید.

پس اگر شما هم جزو این افراد هستید که از تلاش هایشان نتیجه نمی گیرند یا گاهی نتیجه می گیرند، باید این مواردی که گفته شد را بررسی کنید، اینکه باورهای شما روی نتایجتان تاثیر می گذارند و یا تلاش هایی از جنس طلا انجام نمی دهید و یا تلاش هایتان کافی نیست.

 

پایان مقاله ی ” چرا گاهی تلاش برای موفقیت جواب نمی دهد ” ./

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *