چگونه همواره پولی برای خرج کردن داشته باشیم (قسمت اول )

چگونه همواره پولی برای خرج کردن داشته باشیم (قسمت اول )

چگونه همواره پولی برای خرج کردن داشته باشیم

 

کارکردن و کسب درآمد یکی از مراحل مهم زندگی هر انسانی در هر جامعه ای می باشد. اما در تمام جوامع افرادی وجود دارند که یک گام از بقیه جلوترند، زندگی مرفه تری دارند، در هنگام رکود کمتر از سایرین آسیب می بینند و همواره مقداری پول در حساب بانکی شان می باشد یعنی هیچ گاه به نقطه ی صفر نمی رسند. ویژگی مشترکی که تمام این افراد دارند پس انداز  هوشمندانه است. اگز می خواهید بیشتر با راز پس انداز کردن آشنا شوید به شما خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنم.

 

افرادی که هوشمندانه پول پس انداز می‌کنند، همان‌قدر که باید بدانند که چگونه پول خود را خرج کنند، باید بدانند که چگونه پول دریافتی خود را افزایش دهند.
کارهایی را که در مقاله مشاهده می‌کنید، انجام دهید تا یاد بگیرید چگونه پس انداز کنیم و بتوانیم خرج کردن پول خود را کنترل کنیم و در نهایت بیشترین فایده را در دراز‌مدت از پول خود ببریم.پس انداز کردن را مسئولیت خود بدانید

۱. همان اول پولی را برای خودتان کنار بگذارید

آسان‌ترین روش برای اینکه ببینید چگونه پس انداز کنیم، این است که هرگز فرصت این را نداشته باشید که پولی دریافتی‌تان را در همان قدم اول خرج کنید. هر ماه قسمتی از حقوق خود را مستقیم در حساب مخصوص پس انداز یا حساب بازنشستگی خود واریز کنید تا دیگر برای محاسبه‌ی مقدار پولی که می خواهید پس انداز و یا خرج کنید، استرس و خستگی نداشته باشید. اینگونه به‌صورت خودکار پس انداز می‌کنید و آنچه که باقی می‌ماند را به دلخواه خود در طول ماه خرج می‌کنید. در درازمدت واریز مقادیری کم از حقوق‌تان به حساب‌ پس انداز باعث افزایش آن می‌شود (به‌خصوص وقتی که سود به حساب‌تان تعلق می‌گیرد) بنابراین هرچه سریع‌تر برای رسیدن به سود بیشتر این کار را شروع کنید.

 چگونه پس انداز کنیم؛ چگونه می‌توانیم هم حالا خرج کنیم هم در آینده
 •     برای‌ اینکه سیستم خودکار واریز درست کنید، می‌توانید با مسئول پرداخت حقوق کارکنان صحبت کنید، اگر بتوانید از یک حساب مستقل و جدا برای پس‌ انداز خود استفاده کنید، می‌توانید به آسانی یک طرح برای واریز مستقیم به این حساب تهیه کنید تا به‌صورت خودکار قسمتی از حقوق‌تان به حساب پس انداز شما واریز شود.
 •     اگر به هر دلیلی نمی‌توانید یک سیستم واریز مستقیم برای حساب‌های خود فراهم کنید (مثلا اگر کار آزاد دارید، یا بیشتر اوقات وجه به صورت نقد به شما پرداخت می‌شود) در این صورت مقدار مشخصی از پول نقد را تعیین کنید که هر ماه به صورت دستی به حساب پس انداز خود واریز کنید و به این هدف سرسختانه بچسبید.

۲. سعی کنید بدهی جدیدی به حساب خود اضافه نکنید

چگونه پس انداز کنیم؛ چگونه می‌توانیم هم حالا خرج کنیم هم در آینده

برخی بدهی‌ها اصولا اجتناب‌ناپذیرند. برای مثال فقط افراد خیلی ثروتمند آن‌قدر پول دارند که به صورت نقد و بدون بدهی خانه بخرند. هنوز میلیون‌ها نفر از مردم تنها با گرفتن وام و پرداخت تدریجی آن می‌‌توانند خانه بخرند. ولی به طور کلی بدهی جدیدی به حساب خود اضافه نکنید. همیشه پرداخت مبلغی به‌صورت نقد، از پرداخت معادل همان مبلغ به صورت وام ارزان‌تر تمام می‌شود، که دلیل آن اضافه شدن سود به وام در طول زمان است.

 •     اگر چاره‌ای جز گرفتن وام ندارید، تلاش کنید تا هرچقدر می‌توانید قسط بیشتری هر ماه پرداخت کنید. هرچقدر بتوانید قسط‌ها را با مبالغ بیشتر پرداخت کنید، سریع‌تر می‌توانید وام‌تان را تسویه کنید، و در نتیجه سود کمتری پرداخت خواهید کرد.
 •     با اینکه وضعیت مالیاتی افراد با هم متفاوت است، بیشتر بانک‌ها توصیه می‌کنند که قسط پرداختی هر ماه شما ٪۱۰ از درآمدتان باشد، همچنین هر مبلغی زیر ٪۲۰ نیز بی‌خطر است. بالاترین حد منطقی پرداخت قسط ٪۳۶ در نظر گرفته می‌شود.

۳. اهداف مناسبی برای پس انداز خود تعیین کنید

اگر هدفی برای پس انداز خود در نظر گرفته باشید، پس انداز کردن راحت‌تر می‌شود. برای خودتان اهداف قابل دسترسی برای پس انداز در نظر بگیرید تا به خودتان انگیزه بدهید و بتوانید از عهده‌ی انجام تصمیمات مالی سخت برآیید. اهدافی مانند خرید خانه یا بازنشستگی نیز وجود دارد که ممکن است سال‌ها زمان بخواهد تا به آن دست پیدا کنید. در این مواقع بسیار مهم است که بر مسیر پیشرفت خود به طور منظم نظارت کنید. فقط با نگاه کردن به هدف خود، می‌توانید درک کنید که چه مقدار از مسیرتان را طی کرده‌اید و چه مقدار هنوز راه دارید.

 •     هدف‌های بزرگی مانند بازنشستگی، زمان زیادی برای رسیدن لازم دارند. در زمان مورد نیاز برای رسیدن به این اهداف، بازارهای مالی متفاوت از امروز خواهند بود. قبل از تعیین هدف باید زمانی را برای تحقیق درباره‌ی آینده‌ی بازار بگذارید. به عنوان مثال اگر شما در سال‌های اولیه‌ی کاریِ خود باشید، بیشتر کارشناسان مالی می‌گویند که به حدود ٪ ۸۵-۶۰ حقوق سالیانه‌ی فعلی خود برای حفظ زندگی به همین روال در هر سالی که بازنشسته شوید، نیاز دارید. بنابراین دانستن این موضوع به شما در تعیین هدفی دقیق‌‌تر و واقعی‌تر کمک می‌کند.

۴. برای اهداف‌تان یک چهارچوب زمانی تعیین کنید

اینکه به خودتان چهارچوب زمانی برای رسیدن به آرزوهای‌تان (به صورت منطقی) بدهید، می‌تواند عامل انگیزشی بسیار خوبی باشد. برای مثال هدف شما خرید یک خانه با فاصله‌ی دو سال از تاریخ امروز است. در این مورد باید قیمت متوسط یک خانه را در منطقه‌ای که دوست دارید به دست بیاورید و سپس شروع به پس انداز برای پیش‌پرداخت خانه جدیدتان بکنید. (به عنوان یک قاعده‌ی کلی، پیش‌پرداخت اغلب نمی‌تواند کمتر از ۲۰٪ قیمت کل خانه باشد.)

 •     بنابراین در مثال ما، اگر قیمت خانه در منطقه‌ای که شما می‌خواهید در حدود ۳۰۰ میلیون تومان باشد، شما باید حداقل ٪۲۰ آن‌را که معادل مبلغ ۶۰ میلیون تومان است، طی مدت ۲ سال به‌دست آورید. باتوجه به اینکه چه‌مقدار می‌توانید پس انداز کنید این هدف امکان‌پذیر یا امکان‌ناپذیر است.
 •     تعیین چهارچوب زمانی برای اهدافِ کوتاه‌مدتِ ضروری نیز بسیار اهمیت دارد. برای مثال اگر یکی از قطعات ماشین‌تان نیاز به تعویض داشته باشد، ولی شما هزینه‌ی آن را نداشته باشید، باید برای تعویض این قطعه پس انداز کنید، بنابراین قراردادن یک چهارچوب زمانی معقول می‌تواند به شما برای رسیدن به این هدفِ کوتاه‌مدت کمک کند.

۵. بودجه‌بندی کنید

چگونه پس انداز کنیم؛ چگونه می‌توانیم هم حالا خرج کنیم هم در آینده

اینکه اهدافی برای پس انداز خود تعیین کنید کار آسانی است. ولی اگر راهی برای پیگیری مخارج‌تان نداشته باشید، به سختی می‌توانید به اهداف‌تان برسید. برای اینکه بتوانید فرایندهای مالی خود را پیگیری کنید، سعی کنید که از ابتدای هر ماه درآمد خود را بودجه‌بندی کنید.

اگر برای اختصاص بخشی از درآمدتان به تمام هزینه‌های عمده‌ی خود از قبل پیش‌بینی کرده باشید، مطمئن خواهید شد که پول‌تان را از دست نمی‌دهید، به‌خصوص اگر به محض دریافت حقوق‌تان، سریعا بر‌اساس بودجه‌بندی خود، پول‌تان را تقسیم کنید و به هزینه‌های پیش‌بینی کرده اختصاص دهید.

برای مثال، حقوق ماهانه ۳٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان را به این شکل می‌توانیم بودجه‌بندی کنیم:

 •     مسکن/خدمات رفاهی: ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان
 •     وام : ۳۰۰٫۰۰۰ تومان
 •     غذا: ۵۰۰٫۰۰۰ تومان
 •     اینترنت: ۷۰٫۰۰۰ تومان
 •     بنزین:۱۵۰٫۰۰۰ تومان
 •     پس انداز: ۵۰۰٫۰۰۰ تومان
 •     متفرقه:۲۰۰٫۰۰۰ تومان
 •     تجملات: ۲۸۰٫۰۰۰ تومان

 

پایان مقاله ی ” چگونه همواره پولی برای خرج کردن داشته باشیم” ./

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *