آخرین مقالات
Cropped image of hands of businesspeople working together on business project at office - Consulting

موانع رشد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط

موانع رشد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط

 

 

فضای کسب‌وکار آن‌هم برای واحدهای تولیدکننده کوچک و متوسط همواره نکته‌ای مهم و حائز اهمیت به شمار می‌رفته و آن‌ها حتی بر این باور بوده‌اند که اگر این محیط برای کاسبی آن‌ها فراهم باشد، نیاز به حمایت دولتی‌ها هم ندارند و شاید مراجعات شان ‌هم به بانک‌ها برای دریافت وام، به حداقل برسد، چراکه محیط این زمینه را برای کسب درآمد بیشتر برای آن‌ها فراهم می‌کند.
حال بازوی پژوهشی مجلس مطالعه‌ای را انجام داده که بر اساس مصاحبه با ۴۰ کسب‌وکار خرد در تهران نتایج متعددی به دست داده است.
این در حالی است که  دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز با اعلام این مطلب که در ادبیات علمی کارآفرینی در سال‌های اخیر تمرکز زیادی بر روی نقش کسب‌وکارهای خرد، کوچک و متوسط به دلیل تحریک رشد اقتصادی کشورها از طریق خلاقیت بالا و نوآوری سازمانی درون آن‌ها شده است، هدف این گزارش را پرداختن به موانع محیطی تأسیس و رشد کسب‌وکارهای خرد در تهران اعلام می‌کند.
از آنجا که مسائل تولیدکنندگان خرد در پایتخت می‌تواند نمونه‌ای از مسائل مبتلابه سایر تولیدکنندگان خرد در دیگر نقاط کشور باشد، توجه به نتایج این گزارش می‌تواند در تحقق راهبرد «تولد و رشد بنگاه‌های خرد» حداقل در کلان‌شهرهای کشور مؤثر باشد.
بر همین اساس، مطالعات تطبیقی در رابطه با تأسیس و رشد کسب‌وکارهای خرد در سایر کشورها نشان می‌دهد مواردی چون کاهش تقاضا در بازار، عدم توانایی در دستیابی به نقدینگی موردنیاز، سیستم‌های مالیاتی پیچیده و شرایط ناپایدار اقتصادی، موانع تولید و توسعه کسب‌وکارهای خرد هستند.
بر اساس انجام مطالعه میدانی با مصاحبه بیش از ۴۰ کسب‌وکار خرد در تهران، ۶۰ درصد مصاحبه شوندگان بالا بودن میزان اجاره‌ها، ۵۰ درصد رکود بازار و ۳۸ درصد ناعادلانه بودن مالیات‌ها را به‌عنوان مانعی مهم در برابر تأسیس و رشد کسب‌وکارهای خرد عنوان کرده‌اند.
ساماندهی اجاره واحدهای اقتصادی یا فراهم کردن مکان‌هایی برای عرضه تولیدات ایرانی با هزینه کم توسط دولت و شهرداری، تلاش در جهت عادلانه بودن مالیات‌ها به‌ویژه با اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش‌افزوده و ایجاد رونق اقتصادی و گسترش صادرات و صنعت گردشگری با هدف ایجاد تقاضا از موارد پیشنهادی واحدهای خرد مصاحبه‌شونده برای رفع موانع مذکور است
موانع رشد کسب‌وکارهای کوچک و متوسط” ./

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی *