روش صحیح حل مسئله برای دستیابی به موفقیت و هدف

روش صحیح حل مسئله برای دستیابی به موفقیت و هدف

روش صحیح حل مسئله برای دستیابی به موفقیت و هدف

 

هر هدفی که انتخاب کنیم، متناسب با آن، مسائل، مشکلات و موانعی وجود دارند که اجازه دستیابی به آن هدف را به ما نمی‌دهند، طبیعی است که اگر آنها را از سر راهِ رسیدن به موفقیت و هدف برداریم، دستیابی به هدف بسیار ساده‌تر خواهد شد، بنابراین یکی از مهمترین مهارت‌هایی که لازم است یاد بگیریم روش صحیح حل مسئله است.

راه‌ها و روش‌های متفاوتی برای برخورد با مسئله و رفع آن وجود دارد که در ادامه به یکی از ساده‌ترین و قدرتمندترین روش‌های حل مسئله می‌پردازیم، که با استفاده از آن می‌توانید مسائل، موانع و مشکلات موجود سر راه موفقیت و هدف خود را بردارید.

هر کدام از ما نیازها و خواسته‌هایی داریم که می‌خواهیم به آنها برسیم و یا برطرفشان کنیم، چیزی که باعث شده رسیدن به آنها سخت شود، وجود همین موانع و مشکلات است، آنها از قبل وجود داشتند یا متناسب با شرایط و رفتارهای ما به وجود می‌آیند، بنابراین وجود مشکلات و موانع امری طبیعی و اجتناب‌ناپذیر است پس نمی‌توان انتظار داشت که آنها وجود نداشته باشند، چنین انتظاری مانند این است که بخواهیم درون یک استخر پر از آب بپریم و انتظار داشته باشیم خیس نشویم، بنابراین به جای گله و شکایت از وجود آنها بهتر است به حل آنها بپردازیم.

۱- گام اول تعریف دقیق مسئله

اولین گام در حل مسئله این است که آن را به خوبی تعریف کنیم، هر چقدر در این گام وسواس به خرج دهید و آن را دقیق و واضح تعریف کنید در گام‌های بعدی راحت‌تر خواهید بود. خیلی از مسائل حل نمی‌شوند فقط به این دلیل که واضح و مشخص تعریف نشده‌اند.
اگر صورت مسئله واضح و روشن نباشد، برای حل مسئله زمان و انرژی بسیار زیادی به هدر می‌رود.

۲- گام دوم بررسی دلیل به وجود آمدن مسئله

دومین گام در حل مسئله این است که دلیل به وجود آمدن آن را بفهمیم، این که چه چیزی باعث شده این مسئله به وجود آید، از کی و کجا شروع شد، چه کسی باعث آن بوده، از کجا نشئت گرفته است. در این گام هم مانند گام اول هر چقدر واضح و دقیق بدانید علت به وجود آمدن مشکل چیست راه‌حل برطرف کردن آن راحت‌تر پیدا می‌کنید. مانند یک پزشک رفتار کنید، آنها علت دقیق بیماری، سوابق بیمار و خیلی موارد دیگر را بررسی می‌کنند، با دانستن این اطلاعات تشخیص بهتری در درمان بیماری می‌دهند.

گاهی دلیل به وجود آمدن یک مسئله برای ما، شخص دیگری بوده است. گاهی هم سوءتفاهم‌ها باعث به وجود آمدن مشکلات زیادی می‌شوند این امر در روابط بسیار شایع است، رئیس به کارمندان خود نتوانسته است دقیقا بگوید چه انتظاری دارد و چه می‌خواهد و کارمندان هم کار اشتباه را انجام داده‌اند و باعث بوجود آمدن مشکلاتی شده‌اند، یک زوج فقط به این دلیل که نتوانسته‌اند خواسته‌شان را به طور دقیق به طرف دیگر بگویند کارشان به جدایی کشیده شده است.

۳- انتخاب روش حل مسئله

وقتی مسئله و علت بوجود آمدن آن دقیقا مشخص شد حالا نوبت به حل مسئله می‌رسد، بهتر است صورت مسئله را در یک برگه بنویسیم و سپس به دنبال راهکارهایی برای حل آن بگردیم، هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید.

نکته‌ی بسیار مهم و کلیدی:

به جای اینکه از خودتان بپرسید، چطوری می‌توانم این مسئله را حل کنم، بپرسید چطوری می‌توان این مسئله را حل کرد.
در حالت اول تمام مسئولیت حل مسئله از شروع تا پایان به عهده شماست و این ممکن شما را حسابی به دردسر بیاندازد اما در حالت دوم وقتی می‌پرسید چطوری می‌توان این مسئله را حل کرد، در این حالت می‌توانید روی کمک دیگران هم حساب کنید و آنها را هم در حل مسئله دخالت دهید.

بعد از اینکه همه موارد را یادداشت کردید، یک سوال کلیدی دیگر را در رابطه با هر راه‌حل بپرسید:
اگر این راه‌حل را انتخاب کنم، نتیجه‌ی آنچه خواهد بود؟
در حل مسئله باید شدیدا نتیجه‌گرا بود، اگر به نتیجه راه‌حل توجه نکنیم ممکن است روشی را انتخاب کنیم که هزینه‌ی مالی، زمانی و انرژی زیادی را به هدر بدهد و در آخر هم مسئله آن طور که باید حل نشود.
بعد از اینکه نتایج مشخص شدن لازم است بهترین راه‌حل را انتخاب کنید.

۴- اجرای روش انتخاب شده

چهارمین گام در حل مسئله اجرای روش انتخاب شده است، در این مرحله لازم است راه‌حل انتخاب شده را اجرا کنیم، برای این کار می‌توانید آن را به صورت یک هدف در نظر بگیرید و برای آن برنامه‌ریزی کنید، مراحل اجرا را از ابتدا تا انتها لیست کنید، اولویت‌بندی کنید و سپس از بالاترین اولویت شروع به اجرا کنید.

۵- بررسی مجدد

پنجمین گام در حل مسئله بررسی مجدد است، بعد از اینکه روش حل مسئله را انتخاب و اجرا کردید، بسیار مهم است که آن را بررسی مجدد کنید، یک ساختمان در حال ساخت را در نظر بگیرید، لوله‌های گاز نصب شده ولی چک نشده است ببینند آیا نشتی دارد یا نه و یکی از اتصالات درست نصب نشده و ممکن است همین بی‌احتیاطی باعث ترکیدن لوله گاز شود و عواقب زیادی را به دنبال داشته باشد فقط با یک بی‌احتیاطی، در حالی که می‌شد جلوی آن را به راحتی با یک بررسی مجدد گرفت.

ببینید آیا روش حل مسئله و اجرای آن باعث برطرف شدن کامل مسئله شده است. آیا احتمال دارد این مسئله دوباره به وجود آید، اگر جواب بله است چطوری می‌توانید جلوی آن را بگیرید؟

نکته پایانی

اینکه ممکن است مسائل، مشکلات و موانع زیادی سر راه دستیابی به موفقیت و هدف وجود داشته باشد، نمی‌توان همه‌ی آنها را با هم حل کرد، بهترین راهکار این است که همه‌ی آنها را لیست کنید و سپس به این سوال جواب دهید:
کدام مسئله اصلی است که مانع حرکت شما شده است؟
آن را بیابید و اول آن اصل‌کاری را حل کنید، سپس به سراغ موانع کم‌اهمیت‌تر بروید.
تقریبا تمام مسائل موجود قابل رفع‌اند به شرط اینکه روش صحیح آن را بدانیم و از مقابله با آنها نترسیم.

 

پایان مقاله ی ” روش صحیح حل مسئله برای دستیابی به موفقیت و هدف ” ./

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *