رمز موفقیت کارآفرینان از زبان پیتر دراکر

رمز موفقیت کارآفرینان از زبان پیتر دراکر

پیتر دراکر یکی از برجسته ترین نویسندگان عصر حاضر در حوزه مدیریت بود. نوشته های او در حوزه مدیریت باعث معروفیت او شد. تاکید وی بیشتر روی مسئله روابط انسانی در مدیریت است و دیدگاههای او در مورد مدیریت در سراسر جهان مورد استقبال واقع شده است.

پیتر دراکر ” پدر علم مدیریت نوین” تئوری مدیریت را به یکشاخه جدی تبدیل کرد. او در طول زندگی حرف هاش که تقریباً به

70 سال می رسید، انقلابی را در شیوه های نوین کسب و کار به وجود آورد که تحولات دور از دسترس همچون غیر متمرکزسازی، خصوصی سازی و توانمندسازی را تحت تاثیر قرار می داد.

دراکر جزو اولین افرادی بود که در مورد ظهور جامعه اطلاعاتی سخنرانی کرد، و در سال 1959 اصطاح ” دانش ورزان” را ابداع نمود. سبک وی در ساده گویی و استفاده از زبان ساده برای بیان استراتژی های پیچیده کسب و کار، از سوی مدیران کسب و کار و نهادهای اجتماعی در سراسر جهان مورد استقبال قرار گرفت. تاثیر نظرات و دیدگا ههای وی هر روز در تعداد یشماری از کسب وکارها و تصمی مگیر یهای سیاسی در تمام جهان احساس می شود.

و امادرسهایی که پیتر دراکر” پدر مدیریت نوین” به کارآفرینان می آموزد:

-1 خودتوسعه ای را تمرین کنید

خود- توسعهای موضوع اصلی تمام نوشته ها و آموزه های دراکر است. او می نویسد” مهم این است که دان شورز وقتی به سن میانسالی رسید از خود یک انسان بسازد و پرورش دهد نه یک حسابدار مالیاتی یا یک مهندس هیدرولیک.”

در مورد زندگیتان فکر کنید، هم به زمان حال و هم به جایی که قرار است در آینده بروید.

فقط به کارتان فکر نکنید، به زندگی خارج از کار هم فکر کنید. ببینید چه چیزی کار می کند، چه چیزی کار نمی کند، چه چیزهایی را احتمالاً باید اضافه کنید و چه چیزهایی را حذف.

 

-2 مراقب کارمندانتان باشید

مراقب افرادی که برای شما کار م یکنند باشید، چرا که هر کسب و کاری فارغ از نوع فعالیتش، در نهایت به “کسب و کار

مردم” ختم می شود.

 

-3 شغل دوم یا شغل موازی داشته باشید

دراکر حامی و مدافع داشتن شغل دوم در زمینه هایی مثل تدریس، نوشتن یا کار کردن در سازمانهای غیرانتفاعی است. او افراد را تشویق می کند تا کارهایی مشابه کار اصلی خود را در یک محیط متفاوت توسعه دهند. برای مثال، یک وکیل می تواند از یک شرکت حقوقی سنتی به سراغ یک شرکت حقوقی غیردولتی برود.

ضمن این که همچنان در شغل اصلی خود هستید، به احتمالات داشتن شغل دوم یا شغلی موازی با شغل اصلی خودفکر کنید.

ببینید که چقدر این احتمالات با ارز شها، تجربیات و تحصیات شما جور درمی آیند و برای پشتیبانی از چنین تغییراتی به چه

رو شها و تغییر جهت هایی در زندگی خود نیاز دارید.

 

-4 خود را درگیر کار با تیمتان کنید

وقتی می خواهید تیمی برای خودتان تشکیل دهید، بهترین استعدادها را انتخاب کنید. افراد با استعداد از ضروریات هر سازمان موفقی هستند. دست به کار شوید و اعضای جدید تیم را انتخاب و استخدام نمایید.

 

 

-5 نقاط قوت منحصر به فرد خود را شناسایی و توسعه دهید

 

مفهوم “شایستگ یهای اصلی” ممکن است برای سازمانها ساخته شده باشد، اما برای افراد هم کاربرد دارد. دراکر می گوید با توجه به تجربه ای که دارد، تعداد کمی از افراد قادر به بیان نقاط قوت خود هستند.

ببینید در انجام چه کارهایی منحصر به فرد هستید، و در کار و خارج از کار در چه زمینه هایی می توانید بهتر عمل کنید

و نقش داشته باشید. روی نقاط قوت خود ) یا شایستگی های اصلی خود( تمرکز کنید و رو شهای جدیدی برای گرامی داشتن و بهره بردن از آ نها بیابید.

 

-6 سخاوت خود را به کار بگیرید

به باور دراکر، لازمه هر زندگی، نشان دادن حس سخاوت و بخشش است. به اشتراک گذاشتن زمان و استعدادهایتان در زمینه هایی همچون فعالیت های داوطلبانه، کارآفرینی اجتماعی و راهنمایی کردن، فرصت هایی را برای کمک کردن به دیگران فراهم می سازد. ا

ین کارها مزایای شخصی هم دارد- از گسترش دایره دوستان و همکارانتان گرفته تا عمیقتر شدن تجربه زندگی. به هر آنچه که خارج از محل کارتان رخ می دهد، فکر کنید؛ سپس به راههایی فکر کنید که می توانید سخاوت خود را در آ نها به نمایش بگذارید.

 

 

-7 توسعه اختلافها به جای توافقها

تا وقتی اختاف نظر وجود دارد، تصمیم گیری نکنید. اختلافات، گزینه ها و گریز راهایی را پیش پای ما می گذارند، باعث تحریک تخیل می شوند و کمک می کنند تا از تصورات از پیش پنداشته بگریزیم. به راههای جایگزین توجه کنید. بدانید چرا افراد اختلاف نظر دارند. از هر دو طرف مسائل سر دربیاورید.

-8 بدانید زمان شما را کجا می برد

برای مدیریت زمانتان، لازم است بدانید زمان صرف چه کارهایی می شود. تنها راه برای آن که مطمئن شوید زمان خود را کجا صرف می کنید این است که آن را ثبت کنید. حافظه تان به شما می گوید که زمان خود را در جایی صرف کرد هاید که به ظن خودتان باید صرف می کردید، اما این اشتباه است.

 

-9 آموزش و یادگیری

 

 

از دید دراکر آموزش و پرورش نقش کلیدی در یک جامعه قوی و کاربردی ایفا می کند. او باور دارد که دانش ورزان باید یادگیری را از زمان تحصیات رسمی خود آغاز کنند و آن را در طول زندگی خود ادامه دهند. دراکر می گوید این به خودشان بستگی دارد تا یادگیری مستمر را جزیی از روزمرگی های زندگی خود کنند. اولویت ها و همچنین بهترین را ههای یادگیری را مد نظر قرار دهید.

 

ممکن است بخواهید چیزی را آموزش دهید. همانطور که دراکر اشاره می کند” هیچ کس به اندازه کسی که مجبور است مطلبی را آموزش دهد، آن را یاد نم یگیرد.”

بهترین راه برای پیشبینی آینده، ساختن آن است.” پس نفس عمیق بکشید، از هر کجا که هستید شروع کنید و به سوی زندگی کامل پیش بروید، هربار یک قدم.

-10 رهایی برنام هریزی شده

برای یک پایان برنامه ریزی کنید. مدت زمان تعهد خود را مشخص کنید و خط و مرزهایی را برای آن تعیین نمایید. اگر

زمان کافی برای تمام کردن آن ندارید، اصاً آن را انجام ندهید. یک مکانیزم بازبینی آماده کنید آنگاه می توانید برای ادامه، تغییر مسیر یا توقف تصمیم گیری کنید. وقتی کاری را متوقف می کنید،

مجال کافی برای کارهای دیگر را پیدا خواهید کرد.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *