رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مارک زاکربرگ جوانترین میلیاردر

رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مارک زاکربرگ جوانترین میلیاردر

مارک زاکربرگ جوانترین میلیاردر این کره خاکی است که شبکه اجتماعی فیسبوک که هم اکنون ماهانه بیش از یک میلیارد کاربر فعال دارد را راه  اندازی کرد.

وی رئیس و مدیر اجرایی فیسبوک است و ثروت وی در ماه جولای 2015 ، حدود 38.6 میلیارد دلار تخمین زده شده است. وی به واسطه ماموریت اجتماعی که بر دوش خود احساس می کند، سعی دارد مردم جهان را به یکدیگر پیوند دهد.

ابتکار زاکربرگ در حال حاضر مردم را بگونه ای به هم مرتبط کرده که هیچ پلتفرم دیگری نتوانسته تا این اندازه در این کار موفق باشد. به خاطر اخلاق کاری، وسواس عجیب و غریب وی در پوشیدن لبا سهای همرنگ یا انتخاب رنگ آبی به خاطر داشتن کوررنگی یا هر چیز دیگری که هست، شکی نیست که زاکربرگ یکی از تاجران موفق و تحسی نبرانگیز است.
و حالا 10 رمز موفقیت کارآفرینان از زبان مارک زاکربرگ- جوانترین میلیاردر جهان:

-1 یک هدف بزرگ داشته باشید

زاکربرگ می گوید که هرگز قصد نداشته فی سبوک را به عنوان یک شرکت را ه اندازی کند. طبق گفته زاکربرگ، او فیسبوک را شخصا به این جهت راه اندازی کرده تا نیاز جهان را به برقراری ارتباط با یکدیگر برطرف نماید. ماموریت اجتماعی وی همیشه “ساختن دنیایی آزادتر و مرتبط تر بوده است”. زاکربرگ در یک از نامه هایش به سهامداران مینویسد:” فیس بوک از ابتدا به خاطر این که یک شرکت باشد، ایجاد نشد. فیسبوک به خاطر به انجام رساندن یک ماموریت اجتماعی یعنی ساختن جهانی آزادتر  و مرتبط تر، ساخته شد.”

-2 بهترین استعدادها را استخدام کنید

زاکربرگ در سال 2008 ، شریل سندبرگ را از گوگل با سمت مدیرارشد مدیرعامل به استخدام شرکت خود درآورد. وی با انجام این کار، به حقیقتی که به خاطر آن معروف نشده بود، اعتراف کرد: مهار تهای مردمی. این انتصاب تنها یکی از انتصابهایی  بود که مارک به خاطر بهتر کردن اوضاع شرکت خود انجام داد.

گرچه دیدگاه و چش مانداز وی سالها این شرکت را رهبری کرده است، اما به احتمال زیاد بدون داشتن یک تیم خوب و مناسب این شرکت هرگز به هدفش نمی رسید.

3 سرعت بالا و ساختارشکنی

به لطف زاکربرگ و نام های که به سهامداران بالقوه نوشت، فیسبوک مد تها است که به این شعار معتقد است و به آن

ایمان دارد. او هرگز از انجام اقدامات سریعی که بتوانند همه چیز را به لرزه دربیاورند و همچنین احتمال اشتباه که همیشه وجود دارد، ابایی نداشته است.

وقتی فیسبوک اولین بار News Feed را معرفی کرد، هنگامه و غوغایی در میان کاربران این شبکه اجتماعی برپاشد، به انداز های که یک گروه اعتراضی در سایت، بعد از چند روز 700000 عضو پیدا کرد. کاربران به خشم آمده بودند، و به نظر م یرسید فیسبوک به پایان کار خود رسیده است.

اما آ نها تنظیمات حریم خصوصی را افزودند و سعی کردند به کاربران نشان دهند که فیسبوک چگونه کار م یکند. در نهایت کاربران به استفاده از آن عادت کردند و حتی به آن علاقمند شدند.

4 بیشتر از هر چیزی به خانواده خود اهمیت بدهید

این یکی از در سهای ضروری کارآفرینی است که هر تاجری می تواند آن را از زاکربرگ یاد بگیرد. او م یداند که توجه و وقت

گذراندن با خانواده چقدر مهم است.

در تعقیب موفقیت، هیچ چیز بدتر از آن نیست که در پایان روز کسی را نداشته باشید که موفقیت خود را با او تقسیم کنید. مهم نیست که چقدر می خواهید موفق باشید و پله های ترقی را با چه سرعت طی کنید، هرگز نباید خانواد هتان را نادیده بگیرید و از آنها غافل شوید.

در 19 می 2012 ، مارک زاکربرگ با پریسیلا چان ازدواج کرد و آنها زندگی خوب و خوشی با یکدیگر دارند.

وقتی دخترشان به دنیا آمد، مارک دو ماه مرخصی گرفت. اهمیتی ندارد که مارک

در این دو ماه چه کارهایی می توانست انجام دهد، مهم کارهای است که او در ما ههای آینده و سالهای بعد از آن انجام می دهد.

-5 مشکلات دشوار، را ه حلهای ابتکاری به دنبال دارند

مارک زاکربرگ به کارآفرینان توصیه می کند نوآور و خلاق باشند. گرچه پیشگویی در مورد آینده فیسبوک دشوار است، اما این حقیقت که این سایت شبکه اجتماعی توانسته مدتها با موفقیت دوام بیاورد، خود یک دستاورد محسوب می شود. نوآوری، بهروری در سرمایه و نیروی کار را افزایش می دهد، اما اگر این نوآوری خاص، اعتبار جدیدی خلق کند که پیش از این وجود نداشته،  مشکلات زیادی در پی خواهد داشت که قبلاً وجود نداشتند و برای حل این مشکلات نیاز به ایده های خلاقانه است.

مشکلاتی که به کارهای خلاقانه مربوط می شوند، راهکارهای خلاقانه هم می طلبند.

-6 سادگی

“کارها را تا جایی که امکانش هست ساده کنید، اما نه ساده تر.” آلبرت انیشتین

این نقل قول مورد علاقه و محبوب زاکربرگ است و قطع به یقین وی به این اصل بنیادین عمل می کند. با فیسبوک به

سرعت می توان متوجه شد که موضوع از چه قرار است و تمرکز این شبکه اجتماعی همیشه بر روی بخشهای لازم و ضروری بوده است.

-7 ” نه ” گفتن را یاد بگیرید

با افزایش محبوبیت فیسبوک در میان کاربران، طرحهای پیشنهادی زیادی مثاً برای محصولات جدید یا مشارکت مطرح

شد.

در مواردی هم زاکربرگ پیشنهاد خرید کل شرکت فیسبوک به قیمت بسیار بالا را دریافت کرد.

به هرحال، او همیشه نگاهش به ماموریتی است که خود را ملزم به انجام آن م یداند و اگر در این مسیری چیزی را نامناسب ببیند، فقط به آن “نه” میگوید. این یعنی مارک زاکربرگ تمرکز فوق العاد های روی کارش دارد و چیزهای جزیی او را از مسیرش منحرف نمی کنند. چیزهایی که می توانند برای یک کسب و کار نوپا مخرب باشند.

-8 نیاز به رشد و پیشرفت مداوم

زاکربرگ به دنبال تغییر است، به دنبال رشد و پیشرفت هم هست. 

در روزهای ابتدایی، او یک تیم رشد ترتیب داد که تعهدشان این بود که افراد بیشتری را به ثبت نام در فیسبوک ترغیب کنند. فیسبوک متوجه شد که کاربران به حداقل 10 دوست در سایت نیاز دارند تا همچنان به سراغ این شبکه اجتماعی بیایند، بنابراین جریان ثبت نام را راه انداخت و ویژگی اظهارنظر یا suggestion را تنطیم کرد تا به افراد در یافتن کسانی که ممکن است بشناسند، کمک کند.

فیسبوک بخشی از این رشد و پیشرفت را مدیون تواناییاش در گوش دادن به حر فهای کاربران است.

تمرکز زاکربرگ همواره بر دو چیز بوده است: داشتن مسیری مشخص برای این شرکت )پیشرفت مداوم( و تیم بزرگی که سکاندار حرکت آن در این مسیر است. با وجود چنین توجهی، رشد و پیشرفت اجتناب ناپذیر خواهد بو د .

9 به اهداف بلندمدت فکر کنید

فقط 3 سال پس از راه اندازی فیسبوک، یاهو پیشنهاد خرید یک میلیارد دلاری این شرکت را مطرح کرد. زاکربرگ این پیشنهاد

را رد کرد و گفت: ” من اینجا هستم تا چیزهای مهمی را برای بلند مدت بسازم. هر چیز دیگری غیر از این باعث حوا سپرتی می شود”. چشم انداز بلند مدت فیسبوک بی شک برآمده از هدف بلندبالای مارک زاکربرگ بود.

-10 خودتان را به چالش بکشید

زبان ماندارین همواره جایگاه نخست را در لیست سخت ترین زبانهای دنیا دارد.

بهترین زمان یادگیری زبانهای جدید، در سن کودکی، ده سالگی یا حداکثر در سن نوجوانی است.

بزرگسالان برای تسلط به یک زبان جدید )هر زبانی که باشد( معایب شناختی بالایی دارند. پس تصور کنید که یاد گرفتن سخت ترین زبان دنیا برای زاکربرگ 30 ساله چقدر می توانست  دشوار باشد.

مارک این زبان را انتخاب کرد چون ” زبان چینی دشوار است و مارک هم عاشق چال شهای دشوار”.

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند

۲۸

مقاله های مرتبط :

دیدگاه خود را بیان کنید :

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *